Zadaj pytanie

Transport intermodalny i systemy BDF stanowią przyszłość nowoczesnej logistyki. Już teraz poznaj ich zalety podczas IMS Intermodal Show.

Jako eksperci w dziedzinie technologii transportowych, w Gniotpol Trailers jesteśmy odpowiedzialni za rozwój przełomowych rozwiązań intermodalnych dla samochodów ciężarowych. Nie tylko produkujemy niezawodne systemy BDF, ale również współpracujemy z europejskimi specjalistami podzielającymi nasze spojrzenie na rozwój tego sektora.

Z tego zaangażowania zrodziła się idea IMS Intermodal Show – branżowego wydarzenia organizowanego przez Gniotpol Trailers. Motywem przewodnim IMS stała się popularyzacja systemów BDF w Polsce. Nowa odsłona wydarzenia odbędzie się 10 czerwca 2021 roku i zaprezentuje ona praktyczne korzyści, jakie płyną z tej formy transportu. . Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie w ten temat, przybliżające koncept oraz historię transportu intermodalnego.

Rozwiązania intermodalne w transporcie drogowym

Założenia transportu intermodalnego są proste. Polega on na użyciu wspólnej jednostki ładunkowej celem usprawnienia procesu przewozu towarów przy użyciu różnych form transportu. Dzięki jej zastosowaniu poszczególne ogniwa w łańcuchu dostaw nie muszą oczekiwać na przeładunek dóbr. Wystarczy, że przekażą między sobą wspólną jednostkę ładunkową, na przykład kontener, lub nadwozie wymienne. Przekłada się to na szeroko pojętą optymalizację całego procesu. Dzięki transportowi intermodalnemu oszczędzany jest zarówno czas, jak i zasoby.

Rozwiązanie to swoją historią sięga aż do dziewiętnastego wieku, czasów angielskiej rewolucji przemysłowej. To właśnie wtedy w Walii użyto pierwszych, wykonanych z żelaza kontenerów. Pomagały one transportować węgiel wydobyty w Dolinie Neath do doków w miejscowości Swansea. Stamtąd transport morski mógł już z łatwością przewozić ładunki w inne część kraju. I choć forma transportu intermodalnego rozwinęła się niezaprzeczalnie od tamtych czasów, to jego założenia pozostają niezmienione. Dzisiaj także użycie wspólnej jednostki załadunku pozwala maksymalnie wykorzystać zalety różnych form transportu.

Rewolucyjne nadwozia wymienne BDF Gniotpol Trailers

W Polsce transport intermodalny stale zyskuje na znaczeniu. Zgodnie z danymi UTK, liczba przewozów intermodalnych w naszym kraju systematycznie rośnie, a udział transportu intermodalnego w rynku wzrósł z 8,25% do 10,65%. Przekłada się to na stały wzrost zapotrzebowania na rozwiązania intermodalne w transporcie drogowym. Samochody ciężarowe dostosowane pod przewóz intermodalny są pożądanym elementem w procesach logistycznych dużych przedsiębiorstw. Swoje zastosowanie znajdują także przy rozwoju szeroko pojętego handlu elektronicznego.

Transport intermodalny na polskich drogach

Aby samochody ciężarowe mogły być dostosowane do transportu intermodalnego, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Są nimi wymienne nadwozia i zabudowy BDF, pozwalające na przewóz ujednoliconych jednostek ładunkowych. Ich skuteczność wielokrotnie udowodniono na drogach państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Oprócz samej optymalizacji procesu transportowego, systemy BDF są pożądanym rozwiązaniem ze względu na ich zmniejszony ślad węglowy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań z zakresu transportu drogowego.

W Polsce systemy BDF wciąż stanowią jednak rozwiązanie stosunkowo nowe, dopiero zyskujące na popularności. Jako specjaliści od technologii transportowych cieszymy się, że jesteśmy w Polsce pionierami w tej dziedzinie. Od lat aktywnie promujemy koncept użycia rozwiązań intermodalnych w samochodach ciężarowych. Z naszego zaangażowania w rozwój rynku systemów BDF zrodziła się idea Intermodal Show – branżowych targów dedykowanych transportowi intermodalnemu.

Prezentacja systemów BDF na IMS Intermodal Show

Pierwsze w historii naszej firmy targi IMS odbyły się we wrześniu 2018 roku. To właśnie wtedy oddział Gniotpol Trailers w Malni stał się miejscem promocji transportu intermodalnego. Na jedynych w swoim rodzaju targach można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i produktami w tej dziedzinie. Intermodal Show pokazało, jak w praktyce sprawdzają się systemy wymienne BDF oraz w jaki sposób ich użycie może odmieniać oblicze transportu w Polsce.

IMS’21 – branżowe targi w odmienionym wydaniu

Teraz, w 2021 roku, IMS powraca w zupełnie nowej odsłonie. Tegoroczna edycja Intermodal Show odbędzie się w formie wydarzenia online. 10 czerwca wszyscy entuzjaści transportu intermodalnego będą mogli zaznajomić się z nowymi trendami w dziedzinie systemów BDF, zaprezentowanymi przez Gniotpol Trailers wraz ze swoimi strategicznymi partnerami, firmami XBond oraz SDG.

IMS'21 – transport intermodalny i systemy BDF

IMS’21 to jednak nie tylko okazja na zapoznanie się z nowymi produktami, rewolucjonizującymi rynek systemów BDF. Wydarzenie urozmaicą spotkania z licznymi prelegentami, którzy podzielą się z widzami swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat transportu intermodalnego i branży TSL.

Wśród występujących prelegentów znajdują się takie osoby jak CEO Gniotpol Trailers Agata Duliniec, CEO ZET Transport Jan Załubski, Dyrektor ds. Rozwoju w MASZOŃSKI Logistic Hubert Tyka, Michał Kubalok, Prokurent Schavemaker Intermoda, czy CEO Best Driver Paweł Stachowski. Swoje wystąpienie o modelu pracy spedytora zaprezentuje Robert Noworolski, a na zakończenie energetycznym wystąpieniem uraczy nas Gość Specjalny, o czym nieco więcej napiszemy tuż przed premierą. Wydarzenie zostanie poprowadzone przez Adama Kornackiego – dziennikarza motoryzacyjnego znanego z telewizji TVN TURBO.

Już dziś zapraszamy na oficjalną stronę IMS’21! Znajdują się tam zarówno zapisy na wydarzenie, jak i agenda zaplanowanych spotkań oraz pełna lista prelegentów biorących udział w Intermodal Show.

Popularne teraz
Intermodalna Cicha Rewolucja – pierwszy ciężarowy samochód elektryczny w Polsce

Autor: Agata

Od kilku lat samochody z napędem elektrycznym zdobywają zaufanie kierowców na polskich drogach. Współpraca Volvo Trucks i Gniotpol Trailers pokazuje, że ta rewolucja już wkrótce dotknie także samochody ciężarowe. Jako pionier w branży transportowej, Gniotpol Trailers z zaangażowaniem dąży do usprawnienia jej działania poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. W poprzednich artykułach opowiadaliśmy o tym, jak w […]

Zobacz więcej
30 lat Gniotpol Trailers

Autor: Andrzej

W tym roku nasza firma obchodzi okrągłą, 30 rocznicę swojej obecności na rynku. Od małego warsztatu po wiodącego producenta na rynku przyczep, naczep i zabudów – Gniotpol Trailers to historia rodzinnej firmy oraz tworzących ją osób. Zapraszamy do wysłuchania opowieści na temat początków Gniotpol Trailers sprzed 30 lat. Wspomina osobiście założyciel naszej firmy, Kazimierz Gniot.

Zobacz więcej
Zobacz podobne wpisy
  • Commercial
Jakość Roku 2011 !

Autor: Andrzej

Dziennik Gazeta Prawna przyznał firmie Gniotpol Sp. z o.o. Zakład Kurznie tytuł Jakość Roku 2011 za wysoką jakość oferowanych przyczep oraz zabudów. Jest to kolejne prestiżowe wyróżenie dla firm GNIOTPOL na początku 2012 r., utwierdzające nas w przekonaniu dobrze realizowanej polityki jakościowej oraz mobilizujące do dalszych prac i rozwoju.

Zobacz więcej
  • Commercial
INTERMODAL SHOW 2018

Autor: Andrzej

Zapraszamy na dni otwarte INTERMODAL SHOW 2018. W dniach 14, 15, 17, 18 września 2018 r.GNIOTPOL Trailers – Zakład Produkcyjny MALNIAUl. Powstańców 8, 47-316 Malnia Agenda spotkania oraz formularz rejestracji znajdują się na stronie www.ims.gniotpol.pl Każdy Uczestnik, który zarejestruje się drogą internetową i odwiedzi nas w wybranym przez siebie dniu, weźmie udział w losowaniu bonu o […]

Zobacz więcej
  • Commercial
Gniotpol Trailers na I Kongresie Firm Rodzinnych Forbesa

Autor: Andrzej

„Gniotpol Trailers od trzydziestu lat produkuje zabudowy, naczepy i przyczepy do samochodów ciężarowych. To rodzinna firma, której siła od samego początku tkwi w umiejętności dopasowywania się do klienta” – pisze o nas miesięcznik „Forbes” w najnowszym wydaniu. Publikacja zbiegła się z I Kongresem Firm Rodzinnych organizowanym przez redakcję prestiżowego miesięcznika. Mieliśmy tam okazję zaprezentować nasze […]

Zobacz więcej