Zadaj pytanie

Na firmach transportowych spoczywa odpowiedzialność rozwoju transportu tak, aby jak najlepiej służył on społeczeństwu. Aby odnieść sukces, muszą one współpracować – na przykład poprzez koopetycję.

Transport łączy ludzi – ta idea przyświeca naszej branży od początków jej istnienia. Jako firma rodzinna wiemy, że te słowa przekładają się na więzi budowane przez nasze działania. To dzięki współpracy z naszymi partnerami, takimi jak producent systemów BDF XBond, możemy z powodzeniem zmieniać oblicze europejskiego transportu.

Status quo europejskiego transportu

Transport samochodowy od dekad stanowi podporę gospodarki europejskiego kontynentu. Jego stały rozwój pozwala nam sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Dzięki niemu możemy zabezpieczyć stabilną pozycję Polski i Europy na scenie światowej ekonomii. Obecnie nasza branża stoi u progu rewolucji – wciąż jednak wstrzymuje się z jego przekroczeniem. Choć innowacyjne technologie (takie jak samochody elektryczne czy silniki zasilane paliwem LNG) stają się coraz popularniejsze, to na europejskich drogach wciąż dominują tradycyjne pojazdy.

Rozwiązania funkcjonujące na rynku od dekad nie są wystarczająco elastyczne, aby podołać oczekiwaniom nowoczesnego społeczeństwa. Z tego powodu branża transportowa nie może pozwolić na utrzymywanie się stagnacji. Naszą odpowiedzialnością jest wyłamanie się z istniejącego impasu poprzez innowacyjne produkty i technologie. Na tej ścieżce nie pozostajemy osamotnieni.

Dwie firmy, jedna wizja, czyli czym jest koopetycja

Jako firma rodzinna, Gniotpol Trailers wie, że wspólnymi siłami zawsze osiągamy więcej. Poprzez współpracę z firmami i instytucjami podzielającymi nasz punkt widzenia możemy inicjować realne zmiany na rynku europejskim. Jednym ze sposobów na realizację ambitnych planów stanowi model współpracy jakim jest koopetycja.

Ta nowoczesna forma partnerstwa opiera się na więzi wytworzonej między konkurencyjnymi firmami działającymi w tym samym sektorze. W „klasycznym” spojrzeniu na rynek byłyby one wzajemnymi rywalami, a ich relacja opierałaby się na próbie prześcignięcia się nawzajem. Koopetycja zakłada zupełnie inne podejście. Zamiast rywalizować, konkurencyjne firmy wymieniają się posiadanymi doświadczeniami i kompetencjami, aby wspólnymi siłami osiągać planowane cele.

Będąc pionierem w branży transportowej, GT z pełnym zaangażowaniem podejmuje się tego nietypowego dla naszego rynku modelu współpracy. Wierzymy, że w ten sposób budujemy nową jakość w świecie transportu, opartą na trwałych i zaufanych relacjach. Jedną z nich jest bez wątpienia koopetycja z XBond, naszym niemieckim partnerem specjalizującym się w sektorze systemów BDF.

Otwarci i gotowi na zmiany

Od początku swojej obecności w branży transportowej Gniotpol Trailers przyświecał cel projektowania i konstruowania pojazdów idealnie dopasowanych do potrzeb użytkowników. Te jednak z czasem mogą ulegać zmianie, dlatego stale pracujemy nad udoskonalaniem wykorzystywanych technologii. W procesie tym nieprzerwanie słuchamy opinii i sugestii naszych klientów oraz partnerów. Mamy świadomość, że tylko poprzez wspólną pracę i wzajemne wsparcie możemy uczynić transport lepszym.

Partnerska perspektywa

Z partnerami z Niemiec wiąże nas nie tylko wspólne działanie na rynku technologii transportowych. Podobnie jak Gniotpol Trailers, XBond jest firmą rodzinną, której wartości i ideały pokrywają się z naszym postrzeganiem branżowej rzeczywistości. Choć pod obecną nazwą znani są dopiero kilka lat, to na rynku europejskim operują już od 1981 roku. W ciągu 40 letniej historii XBond (dawniej Räckers) zbudował renomę zaufanego producenta, opierając ją na stale rozwijanych kompetencjach technicznych w dziedzinie produkcji nadwozi.

Efekty koopetycji GT i XBond

Współpraca dwóch firm rodzinnych zaowocowała powstaniem produktu dostosowanego do wymogów transportu nowoczesnej Europy. Opracowane wspólnie kurtynowe nadwozie wymienne łączy sprawdzone rozwiązania z przeszłości z nowoczesnymi technologiami przyszłości.

W pracach nad produktem Gniotpol Trailers wykorzystał swoje ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte przy produkcji lekkich przyczep, naczep i zabudów. Dzięki niemu konstruktorzy z teamu GT opracowali m.in. elementy konstrukcji nośnych nadwozia, przy czym w realizacji projektu kluczowa była też wiedza i know how naszych partnerów z XBond, poparta 4 dekadami obecności na rynku. Wśród zastosowanych przez niemiecką firmę rozwiązań znalazła się między innymi opatentowana przez XBond metoda klejenia konstrukcji nadwozia..

Na drodze do zmian w branży transportowej

Koopetycja Gniotpol Trailers oraz XBond stanowi ważny krok na drodze do zmian w europejskim transporcie intermodalnym. W świecie zdominowanym przez zestawy ciągników z naczepami nasz produkt stanowi wybór dla firm chcących wyłamać się z przeszłości. Lekkie konstrukcja zestawów BDF wytaczają nowy szlak dla transportu na Starym Kontynencie.

Obranie tej drogi pozwala nie tylko zaoszczędzić znaczne kwoty na kosztach eksploatacji. To także sposób na zmniejszenie szkodliwości płynącej z transportu samochodowego dla środowiska oraz społeczeństwa. I choć proces wprowadzania zmian w panujących na rynku trendach jest długotrwały, to dzięki wspólnej pracy są one na wyciągnięcie ręki.

Popularne teraz
30 lat Gniotpol Trailers

Autor: Andrzej

W tym roku nasza firma obchodzi okrągłą, 30 rocznicę swojej obecności na rynku. Od małego warsztatu po wiodącego producenta na rynku przyczep, naczep i zabudów – Gniotpol Trailers to historia rodzinnej firmy oraz tworzących ją osób. Zapraszamy do wysłuchania opowieści na temat początków Gniotpol Trailers sprzed 30 lat. Wspomina osobiście założyciel naszej firmy, Kazimierz Gniot.

Zobacz więcej
Nowa jakość europejskiego transportu – koopetycja Gniotpol Trailers i XBond

Autor: Piotr

Na firmach transportowych spoczywa odpowiedzialność rozwoju transportu tak, aby jak najlepiej służył on społeczeństwu. Aby odnieść sukces, muszą one współpracować – na przykład poprzez koopetycję. Transport łączy ludzi – ta idea przyświeca naszej branży od początków jej istnienia. Jako firma rodzinna wiemy, że te słowa przekładają się na więzi budowane przez nasze działania. To dzięki […]

Zobacz więcej
Intermodalna Cicha Rewolucja – pierwszy ciężarowy samochód elektryczny w Polsce

Autor: Agata

Od kilku lat samochody z napędem elektrycznym zdobywają zaufanie kierowców na polskich drogach. Współpraca Volvo Trucks i Gniotpol Trailers pokazuje, że ta rewolucja już wkrótce dotknie także samochody ciężarowe. Jako pionier w branży transportowej, Gniotpol Trailers z zaangażowaniem dąży do usprawnienia jej działania poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. W poprzednich artykułach opowiadaliśmy o tym, jak w […]

Zobacz więcej
Zobacz podobne wpisy
  • Commercial
IMS’21 – podsumowanie najważniejszych targów sektora BDF w Polsce

Autor: Agata

Rozwój sektora BDF stanowi klucz do sukcesu polskiego transportu. Ważnym krokiem na drodze do sukcesu było IMS’21 – wyjątkowe wydarzenie dedykowane rozwiązaniom intermodalnym. 10 czerwca był kluczowym momentem dla rozwoju polskiego sektora BDF. Tego dnia Gniotpol Trailers wraz ze swoimi partnerami biznesowymi otworzył nowy rozdział w branży transportowej na IMS Intermodal Show – jedynym takim […]

Zobacz więcej
  • Commercial
IMS’21 – Transport intermodalny na wyciągnięcie ręki!

Autor: Agata

Poznaj nowe oblicze transportu intermodalnego na IMS'21!

Zobacz więcej
  • Commercial
Rejestracja przyczep centralnoosiowych na jednej osi o DMC 11000 kg.

Autor: Andrzej

Szanowni Klienci Gniotpol Trailers! Jest nam niezmiernie miło móc poinformować Państwa, iż zgodnie z D.U. z dn. 31 grudnia 2019 r. Poz. 2560, Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 r., od dnia 1 stycznia 2020 roku istnieje możliwość rejestracji przyczep centralnoosiowych na jednej osi, o dopuszczalnej masie całkowitej 11000 kg. W tym miejscu […]

Zobacz więcej