Kontakt

Zapotrzebowanie na alternatywne, bardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie ciężarowym stale rośnie. Jednym z najpopularniejszych są silniki wykorzystujące paliwo LNG.

Aby prawidłowo spełniać swoją rolę w nowoczesnym społeczeństwie, branża transportowa musi stale się rozwijać, opracowując i wprowadzając w życie nowe rozwiązania – jednym z nich są paliwa alternatywne. W Gniotpol Trailers nieustannie dążymy do implementacji innowacyjnych technologii, świadomi naszej odpowiedzialności za przyszłość transportu. Niedawno przyczyniliśmy się do rozpoczęcia Cichej Rewolucji, współpracując z Volvo Trucks przy wprowadzeniu na polskie drogi pierwszej ciężarówki z napędem elektrycznym.

To jednak nie koniec naszych starań na drodze do nowoczesnego transportu w Polsce. Od samego początku istnienia Gniotpol Trailers z pełnym zaangażowaniem podejmujemy się realizacji innowacyjnych projektów. W ten sposób technologie GT idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami w branży.

Transport ciężarowy bliższy środowisku

Ciężki transport samochodowy stanowi obecnie podstawową formę przewozu towarów, podtrzymując prawidłowe funkcjonowanie gospodarki – i nic nie wskazuje na to, aby stan ten uległ w najbliższym czasie zmianie. Samochody ciężarowe to w końcu najbardziej elastyczny środek dostawczy, opierający się na rozbudowanej sieci dróg i autostrad. Dzięki temu mogą one dotrzeć praktycznie w każde miejsce, czyniąc z nich kluczowe ogniwo łańcuchów dostaw na całym świecie.

Zgodnie z raportem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w roku 2019 w całej Unii Europejskiej zarejestrowane było 6,2 miliona samochodów ciężarowych. Wśród państw europejskich prym wiedzie Polska, mogąca poszczycić się największą flotą na kontynencie, liczącą ponad 1,1 miliona pojazdów. Te imponujące liczby wiążą się jednak z odpowiedzialnością.

Samochód ciężarowy na paliwo alternatywne

Wraz ze stale wzrastającą liczbą samochodów ciężarowych rośnie także poziom generowanych przez nie zanieczyszczeń. W obliczu nieustającego zapotrzebowania na usługi transportowe nasza branża staje przed wyzwaniem opracowania rozwiązań, które pozwolą na zminimalizowanie śladu węglowego zostawianego przez pojazdy w naszej branży. Drogą do osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie napędów alternatywnych, w tym tych wykorzystujących paliwa alternatywne – w tym ciężarówki na gaz CNG oraz LNG.

Paliwa alternatywne – rodzaje

Kiedy myślimy o nieszablonowych, nowoczesnych rozwiązaniach w kwestii napędów samochodowych, zazwyczaj naszym pierwszym skojarzeniem są silniki elektryczne. Nic w tym dziwnego: pojazdy zasilane w ten sposób zyskują na popularności – zarówno w dziedzinie samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Paliwa alternatywne to kolejne rozwiązanie pozwalające na uczynienie transportu bardziej przyjaznym dla środowiska i społeczeństwa. Ich ideą jest wykorzystanie źródeł energii innych niż te będące pochodną ropy naftowej. Takimi alternatywami są na przykład biopaliwa oraz wodór. Największą popularnością w branży transportowej cieszy się jednak gaz ziemny, wykorzystywany pod postacią paliw alternatywnych CNG oraz LNG dla samochodów ciężarowych.

Rodzaje pali alternatywnych

Zastosowanie paliw alternatywnych niesie ze sobą korzyści na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim, są one rozsądniejszym rozwiązaniem dla naszego środowiska naturalnego ze względu na mniejszą ilość zanieczyszczeń powstających przy ich wykorzystaniu. Ich stosowanie pozwala również na uniezależnienie od ropy naftowej, co przekłada się na większą niezależność energetyczną państw europejskich. W ostatecznym rozrachunku paliwa te są zarówno bardziej ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Lider na rynku europejskich paliw alternatywnych

Trend wykorzystania paliw alternatywnych z roku na rok wzrasta wśród producentów samochodów ciężarowych. Jednym z czołowych liderów w tej dziedzinie jest włoski producent pojazdów ciężarowych IVECO, który od lat wyznacza trendy w zastosowaniu alternatywnych rozwiązań w dziedzinie transportu samochodowego. Poczynając od roku 1996, firma wyprodukowała około 25 000 silników zasilanych gazem ziemnym, co czyni z niej lidera na europejskim rynku producentów tego typu pojazdów ciężarowych.

Proponowane przez IVECO rozwiązania stanowią alternatywę dla powszechnych w europejskich samochodach ciężarowych silników Diesla. Wśród oferowanych przez firmę rozwiązań prym wiodą pojazdy napędzane paliwem LNG. Co to jest i w jaki sposób wykorzystanie tego źródła energii zmienia oblicze transportu w Europie?

Samochód ciężarowy LNG IVECO

Dlaczego warto wybrać paliwo LNG

Skrót ten, oznaczający liquefied natural gas, odnosi się do gazu ziemnego występującego w formie cieczy. W trakcie procesu skraplania jest on dokładnie oczyszczany, w wyniku czego powstaje bardzo czyste paliwo o wysokiej zawartości metanu. Usunięcie składników takich jak dwutlenek węgla czy azot sprawia, że spalanie skroplonego gazu emituje znacznie mniej zanieczyszczeń. Ponadto, gaz ziemny w takiej formie zmniejsza swoją objętość blisko 600-krotnie, co pozwala na jego transport bez użycia gazociągów. Powyższe zalety paliwa LNG sprawiają, że jest ono ważnym zasobem w Unii Europejskiej, będącej największym importerem gazu ziemnego na świecie.

Wykorzystanie paliw LNG stanowi jednak wyzwanie pod kątem konstrukcji napędzanych nimi pojazdów. Gaz ziemny skrapla się w temperaturze −162 °C, co przekłada się na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków jego przechowywania oraz adekwatnych środków bezpieczeństwa. Paliwa alternetywne LNG dla samochodów ciężarowych wymagają więc zastosowania specjalnych zbiorników, umożliwiających wykorzystanie tego źródła energii.

Specjalistyczne zabudowy LNG dla samochodów ciężarowych

Aby silnik LNG mógł z powodzeniem napędzać samochód ciężarowy, niezbędne jest odpowiednio dostosowane ku temu nadwozie. Obwarowania prawne warunkujące ich wykorzystanie w naszym kraju, są precyzyjne i rygorystyczne. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podwozia zasilane gazem LNG muszą być dopuszczone do eksploatacji przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT).

Gniotpol Trailers jest jednym z nielicznych producentów posiadających uprawnienia TDT do realizacji zabudów gazowych. Nasz zakład produkcyjny w Kurzniach wyposażony jest w stanowisko do przeprowadzania badań zbiorników LNG i CNG. Obsługuje je nasz wyspecjalizowany personel posiadający uprawnienia gazowe G3. Pozwala to na przeprowadzenie procedury inspekcji zbiornika gazowego już na etapie produkcji w naszym oddziale, co przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego na wydanie finalnego produktu dla klienta.

Jako wiodący producent przyczep, naczep i zabudów, z pełnym zaangażowaniem współpracujemy z IVECO przy realizacji ich misji uczynienia transportu zrównoważonym i przyjaznym dla społeczeństwa i środowiska. Już wkrótce podzielimy się informacjami o najnowszych efektach tego partnerstwa.

Współpraca Gniotpol Trailers i IVECO
Popularne teraz
Zobacz podobne wpisy
  • CSR
Serwis przyczep i naczep – klucz do odpowiedzialnego transportu

Autor: Andrzej

Utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji technicznej należy do obowiązków każdego kierowcy – podobnie jak utrzymanie taboru w najwyższej gotowości stanowi zadanie każdego przewoźnika. Z pomocą w wypełnianiu obu tych misji przychodzi nasz serwis gwarantujący opiekę nad produktami GT Trailers użytkowanymi przez naszych Klientów.  Od specjalistycznych usług oferowanych przez nasz fabryczny warsztat, po łatwy dostęp do […]

Zobacz więcej
  • Iveco
DEMO TOUR 2015 c.d.

Autor: Andrzej

Kolejny zestaw aluminiowy ZP40 Prestige DEMO Tour 2015 ! Tym razem na podwoziu IVECO Stralis HiWay. Zapraszamy do testowania !

Zobacz więcej
  • CSR
Ekologistyka i zrównoważony rozwój transportu, czyli ekologiczne rozwiązania w logistyce

Autor: Anna

Aby stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, branża TSL musi podążać z duchem zachodzących w nim zmian. Naszym obowiązkiem jest wychodzenie naprzeciw potrzebom społeczeństwa i wprowadzanie w życie idei ekologistyki oraz zrównoważonego rozwoju transportu.  Ekologia transportu to temat znany naszej branży od lat. Liczba praktycznych zastosowań zrównoważonych rozwiązań w logistyce rośnie z roku na rok, dając […]

Zobacz więcej

Zadzwoń lub zostaw swój numer


Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.Zadzwoń

+48 662 196 955